SolidWorks Türkiye  

Geri git   SolidWorks Türkiye > Genel > Projeler

Seçenekler Stil
Alt 04-22-2012   #1
T.Eren EREZ
Admin

T.Eren EREZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

700 mesajına 461 kez teşekkür edildi.
Standart Parabolik Güneş Kollektörü

Bitirme ödevi olarak parabolik güneş kollektörü yapıyoruz. Sıfırdan basit de olsa bir model tasarladık. Proje bitmemiş de olsa bu halinin animasyonu sizlerle paylaşmak istedim Projenin bitmiş halini dönem sonunda paylaşmayı düşünüyorum.

Konu T.Eren EREZ tarafından (04-24-2012 Saat 00:07 ) değiştirilmiştir.
T.Eren EREZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Kullanıcısının bu mesajına teşekkür eden üyeler:
canx-5 (04-24-2012), Ozan AVUÇ (04-26-2012), yusuf184 (04-28-2012)
Alt 04-25-2012   #2
Ersin TIKAN
Paylaşımcı Üye

Ersin TIKAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Konya -Sakarya
72 mesajına 50 kez teşekkür edildi.

Güneş ışınlarını takip edecek mi? Odak noktasından birşey geçecek mi? Örneğin sıvı akışkan içeren bir boru. Yansıtıcı yüzey olarak ne kullanılacak? Proje güzel.
Ersin TIKAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edilen üye adı: Ersin TIKAN :
T.Eren EREZ (04-25-2012)
Alt 04-25-2012   #3
Ahmet Mikâil YAZICI
Saygın Üye

Ahmet Mikâil YAZICI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Nereden: Sivas
1.939 mesajına 1.020 kez teşekkür edildi.

SW çiziminden pek birşey söyleyemeyeceğim ama gerçek fotoğraflarını finalinde görmek isterim. Ellerinize sağlık. Bir sorum var, güneşi takip mi edecek bu ürün?
Ahmet Mikâil YAZICI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-25-2012   #4
T.Eren EREZ
Admin

Alıntı:
byharby´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Güneş ışınlarını takip edecek mi? Odak noktasından birşey geçecek mi? Örneğin sıvı akışkan içeren bir boru. Yansıtıcı yüzey olarak ne kullanılacak? Proje güzel.
Normalde güneşi takip etmesi gerekir ama biz manuel elle çevirebilen basit bir şey yaptık. Yinede motorla hareket edecek şekilde bir üretim yaptık ki bizden sonra projeyi geliştirmek isteyenlere bir kolaylık olsun. Odak noktasından vakumlu tüpü yerleştiriyoruz. (Vakumlu tüp bir ucu kapalı cam borudur. Biz onu ucunu bir bezle sarıp ısıttıktan sonra suya sokup istediğimiz şekilde ucunu kesmeyi başardık.) İçinden su geçecek. Bir depodan su sürekli basılacak. Sistemin tamamı kurunca sistemi sw ye aktaracam. 1350 euroya yapılmışı gördük biz minumum maliyetle yapmaya çalışıyoruz. Dönem sonunda tüm çizimi animasyonu ve elde edile deney sonuçlarınıda paylaşabilirim.
Alt 04-25-2012   #5
Ersin TIKAN
Paylaşımcı Üye

Alternatif enerji kaynakları dersi aldım. O yüzden proje ilgimi çekti.Forumda sonucunu merak ettiğim tek proje şimdilik.Yenilenebilir enerji kaynakları ülkemizde yeterince kullanılmıyor.Umarım bir katkısı olur. İyi çalışmalar.
Alt 04-25-2012   #6
T.Eren EREZ
Admin

Bu sistem ülkemizde henüz yok. Antalya'da en düşük modeli 1350 euroya satılıyor. Oda en az 5 tane alman şartıyla. Aslında çok sağlam bir kaynak tabi bizim deney sonuçlarından ortaya ne çıkacak dönem sonunda görecez Şimdilik sisteme bir pompa ve bağlantı elemanlarını nasıl montaj edileceğini planlıyoruz. İlk kez sw de çizdiğim bir şey üretiliyor. Sistemin hem imalat hem güneş enerjisi hemde montajı ve gerekli deneyleri hesaplamaları aşamasından katkısı baya olacağını düşünüyorum. İlginiz için teşekkürler.

Konu T.Eren EREZ tarafından (04-25-2012 Saat 21:05 ) değiştirilmiştir.
Alt 04-26-2012   #7
Ersin TIKAN
Paylaşımcı Üye

Ben 5 senedir Konya'da öğrenciyim. Az çok güneş enerjisi sistemleri hakkında bilgim de var. Yabancı ülkelerde adamlar güneş tarlaları kuruyor. Çeşitli sistemler yardımıyla güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilen bir arazi düşünün. Ben de bunu ülkemize , Konya'ya uyarlayarak başarılı sonuçlar alacağımızı düşünüyoruım. Milli güneş haritamıza bakacak olursak Konya bu konuda oldukça verimli. Çiftçi tarlasını sulamak için borçlanıyor. Ödeme sıkıntısı v.s. çektikleri de oluyor. Enerji de dışa bağımlı olduğumuz için de bu durum cari açık da büyük rol oynuyor. Çözümüm şudur; Çiftçi tarlasının bir kısmını ya da birden fazla çiftçi toplanıp tarlalarının bir kısmını ya da devlet eliyle bölge bölge daha gelişmiş güneş enerjisi santralleri kurularak elde edilen elektrik enerjisini sulama da kullanmak. Artan enerjiyi de şebekeye vererek hem ülkemizin enerji sorununa katkıda bulunmak hem de çiftçiye ek gelir sağlamak. Belki böylece devlet çiftçiye verilen (en azından bölgesel olarak) destekten de kurtulmuş olur. Ülkemiz kazansın.
Kullanıcısının bu mesajına teşekkür eden üyeler:
Ahmet Mikâil YAZICI (04-26-2012), Ümit RAMAZANOĞLU (06-07-2012)
Alt 04-26-2012   #8
T.Eren EREZ
Admin

İspanya bu konuda çok gelişmiş bir ülke. Çöle bu bizim sistemi kuracaklardı. Bizim ülkeye ne zaman gelir yada gelir mi bilmiyorum Nükleer enerji santralleri kurulduktan sonra belki böyle bir sistem içinde harekete geçerler umarım
Alt 04-26-2012   #9
orhanalkan
Yeni Üye

Nereden: Mersin
26 mesajına 11 kez teşekkür edildi.

Alıntı:
byharby´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben 5 senedir Konya'da öğrenciyim. Az çok güneş enerjisi sistemleri hakkında bilgim de var. Yabancı ülkelerde adamlar güneş tarlaları kuruyor. Çeşitli sistemler yardımıyla güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde edilen bir arazi düşünün. Ben de bunu ülkemize , Konya'ya uyarlayarak başarılı sonuçlar alacağımızı düşünüyoruım. Milli güneş haritamıza bakacak olursak Konya bu konuda oldukça verimli. Çiftçi tarlasını sulamak için borçlanıyor. Ödeme sıkıntısı v.s. çektikleri de oluyor. Enerji de dışa bağımlı olduğumuz için de bu durum cari açık da büyük rol oynuyor. Çözümüm şudur; Çiftçi tarlasının bir kısmını ya da birden fazla çiftçi toplanıp tarlalarının bir kısmını ya da devlet eliyle bölge bölge daha gelişmiş güneş enerjisi santralleri kurularak elde edilen elektrik enerjisini sulama da kullanmak. Artan enerjiyi de şebekeye vererek hem ülkemizin enerji sorununa katkıda bulunmak hem de çiftçiye ek gelir sağlamak. Belki böylece devlet çiftçiye verilen (en azından bölgesel olarak) destekten de kurtulmuş olur. Ülkemiz kazansın.
Sizi yürekten kutluyorum ALLAH yardımcınız olsun sizin gibi insanlara gerçekten bu ülkenin çok ihtiyacı var.ALLAH yolunuzu açık etsin.
orhanalkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Teşekkür edilen üye adı: orhanalkan :
Ersin TIKAN (04-26-2012)
Alt 04-26-2012   #10
Ersin TIKAN
Paylaşımcı Üye

Değerli kardeşim orhanalkan;

Ben teknik ressam olarak çalışan uzatmalı garip bir öğrenciyim. Elde ne imkan ne destek var. Ancak düşünebiliyorum. Madem öyle vatana millete yararlı işler düşüneyim diyorum. Düşünen çok insan var ama elden birşey gelmiyor çoğu kez. Ben de en azından imkanı olan birileri görür duyar da yapar diye yer yer forumlarda düşüncelerimi paylaşıyorum.Allah hepimizden razı olsun.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil